«Τον άρχοντα τριών δει μέμνησθαι: Πρώτον ότι ανθρώπων άρχει. Δεύτερον ότι κατά νόμους άρχει. Τρίτον ότι ουκ αεί άρχει»

powered by Agones.gr - livescore

Τετάρτη 27 Ιουνίου 2012

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΙΝΟ ΦΥΛΑΚΤΟ

AddThis Social Bookmark Button
  Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Χαλκιδικιώτης πρωταθλητής της δισκοβολίας, Μαρίνος Φυλαχτός,  στην κατηγορία F42 στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2012 ΑμεΑ (2012 IPC ATHLETICS EUROPEAN CHAMPIONSHIPS) το οποίο διεξάγεται  στο Standskanaal στην Ολλανδία.

Ο Μαρίνος Φυλαχτός μετά από σκληρή προπόνηση και προετοιμασία κατέκτησε τη 2η θέση με βολή στα.... 39,77 μέτρα.

«Δυστυχώς έχασα την ευκαιρία να ακούσω τον εθνικό ύμνο στην Ολλανδία, στο Πανευρωπαϊκό πριν λίγες ώρες και το χρυσό μετάλλιο για 31 πόντους. Πήρα την δεύτερη θέση, το άγχος με τσάκισε, έριξα 1 μέτρο και λιγότερο από την Αθήνα στις 2 Ιουνίου" σχολίασε ο Μαρίνος Φυλαχτός, ο οποίος θα συνεχίσει την προετοιμασία του για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
Η Ελληνική αποστολή αποτελείται από 23 αθλητές και αθλήτριες. Αρχηγός αποστολής είναι ο Γιάννης Βατικιώτης και ομοσπονδιακή προπονήτρια η Χρυσούλα Ορφανού. Στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΑμεΑ, στην Ολλανδία, λαμβάνουν μέρος περίπου 500 αθλητές από 40 χώρες.